I „Denarom” i „Krasnalom” kul też nie zabrakło…

W minionym tygodniu fundacja „Skryptorium” gościła dwie duże grupy: Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar” z Kalisza oraz Stowarzyszenie Wrocławska Grupa Poszukiwawcza SWGP z Wrocławia, popularnie zwanymi „Krasnalami”. Tydzień był obfitujący we wrażenia, a przede wszystkim: w znaleziska wielkiej wagi. 

Dosłownie i w przenośni, gabarytowo ubiegły tydzień przyniósł jak dotąd największe znaleziska. Dziś opowiemy o pierwszych, znalezionych już w pierwszym dniu pobytu. 

Członkowie „Denara” przyjechali do Kołobrzegu po raz kolejny z nadzieją, że tym razem uda się wydobyć z plaży to, co zostało namierzone podczas ich ostatniej wizyty. Wzmocnieni siłami wrocławskich „Krasnali” oczekiwaliśmy finału polowania na „grubego zwierza”. Jako organizatorzy całej akcji oczyszczania  plaży uzyskaliśmy pozwolenia na wjazd koparki, zatem teoretycznie na przeszkodzie nic nie stało, by akcję wydobywczą zorganizować. Wraz z grupą poszukiwawczą fundacji i niezawodnym stowarzyszeniem „Neptun – Przygoda, Pasja, Eksploracja” monitorowaliśmy stan morza już kilka dni przed planowanym przyjazdem naszych gości. A jednak: morze broniło dostępu do swoich pozostałości. Silny wiatr, przenikliwe zimno i plaża w połowie zabrana – te czynniki zadecydowały, że przenieśliśmy sie w spokojniejsze miejsce. Wybór padł na przedpole kul – miejsce, które odkryli niedawno goście z Górnego Śląska, czyli grupa poszukiwawcza Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach, Stowarzyszenie Jastrzębski Wrzesień 1939 i Stowarzyszenie Eksploracyjne „Niezapominajka”(przeczytaj: Kule z przedpola Kołobrzegu (foto, wideo)

Po niespełna kwadransie okazało się, że przedpole kul naszym gościom nie żałowało. Tym razem królowały kule kartaczowe. W efekcie wydobyto 5 kul armatnich:

  • 1. waga pierwotna: 11,85 kg (26,12 Lb) – średnica pierwotna: 33,8 cm 
  • 2. waga pierwotna: 5,95 kg (13,12 Lb) – średnica pierwotna: 20,9 cm 
  • 3. waga pierwotna: 5,35 kg (11,79 Lb) – średnica pierwotna: 20,1 cm
  • 4. waga pierwotna: 2,60 kg (5,73 Lb) – średnica pierwotna: 9,5cm 
  • 5. waga pierwotna: 2,35 kg (5,18 Lb) – średnica pierwotna: 9,3 cm 

Łącznie wydobyto również 35 kul kartaczowych różnego wagomiaru oraz kule muszkietowe. Zbiór uzupełniają pociski ołowiane. 

Wszystkie kule oczekują na oględziny Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który ostatecznie zadecyduje o miejscu depozytu całego zbioru kul. Wszystko wskazuje na to, że Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wzbogaci się o zbiór łącznie 77 kul różnego wagomiaru (33 z poprzedniego zbioru oraz 44 z ostatniego). 

Przedpole obfitowało również w elementy wręcz „pancerne”, ale o tych znaleziskach w późniejszych informacjach. 

Na zdjęciach: kule z ostatniego zbioru po wstępnym oczyszczeniu z piasku. Zdjęcie główne:  przynoszone z przedpola jeszcze w trakcie poszukiwań