Znak tożsamości z Kołobrzegu. Widoczne imię, nazwisko i adres…

Przedstawimy Państwu pamiątkę historyczną, która znaleziona została w miejscu wydobycia kul armatnich. Znak tożsamości, bo o nim mowa, ma dla nas szczególną wartość, gdyż podczas naszej akcji oczyszczania plaż i terenów przyległych jest to nasz pierwszy „wybity”, a po drugie: jest wyraźnie widoczna nazwa miasta: Kolberg, ponadto imię, nazwisko i ulica. 

Kiedy znalazca, kolega Darek Piotrowski podnosił jedną część owej szczególnej blaszki, widzieliśmy jedynie, że jest „wybita”.  Udało się dostrzec nazwę: Kolberg. Po chwili Darek znalazł drugą część, niestety – zagiętą, ale niektóre informacje są widoczne i czytelne.

Pokusiliśmy się jedynie o  cyfrową rekonstrukcję, która przedstawiamy poniżej. Znalezisko zostało wstępnie oczyszczone i zabezpieczone, zgłoszone do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który po oględzinach podejmie decyzję o jego przekazaniu w depozyt do miejsca docelowego.  

Na dziś wiemy tyle, co udało się odczytać. Imię i nazwisko: Walter Goers, Kolberg (wiadomo: Kołobrzeg) Baustr. 13 (Baustraße – dzisiejsza ulica Budowlana), ponadto 1 Ers. Abt.  (skrót od Erzatz Abteilung – zastępczy/zapasowy oddział), a uważni Czytelnicy zauważą więcej. Prawdopodobnie po renowacji uda się odczytać całość, ale będzie to już należało do konserwatora z jednostki docelowej. 

Darkowi szczerze gratulujemy znaleziska i troszkę drepczemy z niecierpliwością, gdyż już kolejna przygoda puka do drzwi… ale o tym wkrótce. 

O dalszych losach znalezisk z „przedpola kul” będziemy oczywiście informować na bieżąco. 

Rekonstrukcja cyfrowa znaku tożsamości