o nas

O nas | Statut Fundacji | Dane kontaktowe|

Przeszłość jest zbyt ważna, by o niej zapomnieć. Jej ślady są wokół nas na każdym kroku, jeśli tylko potrafimy je zauważyć – wykrywaczem, sercem, umysłem, wiedzą… Pamiętamy o niej, bo przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość i przyszłość.

Skryptorium (łac. scriptorium od scribere -„pisać”) to średniowieczna nazwa pulpitu do pisania i czytania, a także całości warsztatu pisarskiego. W klasztorach skryptoriami nazywano pomieszczenia, w których przepisywano ręcznie księgi. Zakonników zajmujących się rękopiśmiennictwem nazywano skryptorami lub skrybami. Z czasem powstały dzięki nim takie specjalizacje, jak kaligrafia i iluminacja (miniatura).

Nasza Fundacja w 2021 roku przyjęła nazwę „Skryptorium” właśnie dlatego, że w większości zawodowo zajmujemy się dziennikarstwem lokalnym – aktualnie na portalu www.niezalezne.media oraz www.szlakiem.lat – które oprócz dziennikarskich i publicystycznych materiałów, dużo miejsca poświęcają odkrywcom, historii małej i dużej, a także wszelkiego rodzaju wyprawom i wydarzeniom historycznym. Nie jesteśmy poszukiwaczami, ale dokumentujemy różne wydarzenia środowisk eksploracyjnych, sami również mamy w planach kilka ciekawych wydarzeń. 

Prywatnie interesujemy się zagadkami z przeszłości. Któż przecież nie chciał być Indianą Jonesem…? Znaleźć co najmniej Arkę Przymierza, albo Arkę Noego…? Fascynacja tematem od młodzieńczych lat owocowała szukaniem w biblijnych i wczesnohistorycznych źródłach wszelkich wiadomości. Jak się okazuje, Arka Przymierza to nie jedyny biblijny skarb, który gdzieś może na kogoś czeka.

Jednak zasadniczo w naszej codziennej działalności wydobywamy na światło dzienne relikty przeszłości zatopione w morzach, ukryte w ziemi, w starych murach, ruinach, świątyniach, zamkach, czy też zapisane w księgach. Współpracujemy ze stowarzyszeniami, fundacjami, prywatnymi jednostkami muzealnymi, uczestniczymy w badaniach i eksploracjach. Od 2021 roku zaczynamy nasz nowy rozdział działalności, z nową stroną: skryptorium.org, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i eksploracjami: tymi dużymi i tymi całkiem małymi. Nawet tymi, które się przydarzają spadając z roweru 😉 Odkrywcą historii może być każdy.

Statut Fundacji

Dane kontaktowe:

fundacja@skryptorium.org

tel. 603 751 714

KRS: 0000656664

REGON:  366231492  

NIP: 671-182-30-29