Na tropie templariuszy i joannitów na Ziemi Bańskiej

5 maja we współpracy z Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach rozpoczęliśmy kolejny etap badań dziejów ziemi bańskiej prowadząc prace wokół i we wnętrzu kościoła pw. Św. Kazimierza w Swobnicy (Wildenbruch). Prace nad nowym projektem trwają od ponad trzech lat. Inicjatorem poszukiwań w Swobnicy był miejscowy regionalista Krzysztof Pezda.

Prace prowadzili koledzy z Georadar24. Jak zawsze wspierał nas (dobrze zaopatrzony w specjalistyczny sprzęt) Rafał Karbowniczek. Wstępne wyniki są obiecujące, ale na oficjalne trzeba jeszcze poczekać.

Kościół parafialny w Swobnicy fundowali templariusze dla miejscowej ludności jeszcze w pierwszej połowie XIII wieku. Zbudowano go, podobnie jak kaplicę zakonną w nieodległej Rurce, z granitowych kwadr. W latach 80-tych XIX wieku dokonano remontu i przebudowy kościoła, przedłużając go w kierunku wschodnim (absyda prezbiterialna, cegła) i zachodnim (wieża dzwonnicza – kamień, cegła, konstrukcja szachulcowa). W kościele znajdowały się płyty epitafijne joannickich komturów ze Swobnicy, co pozwala sądzić, że zostali pochowani wewnątrz świątyni. Po pożarze w roku 1902 dokonano ponownego remontu kościoła, położono nową posadzkę i wzniesiono nową ceglaną wieżę w stylu neogotyckim.
Fotografia archiwalna kościołą sprzed 1902 roku ze zbiorów Krzysztofa Pezdy.

Dla przypomnienia. Projekt badań dziejów ziemi bańskiej Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach pod kierownictwem dr. Przemysława Kołosowskiego rozpoczęło od prac archeologiczno-architektonicznych przy kaplicy templariuszy w Rurce (Rörchen) w 1999 roku. O badaniach i wynikach można przeczytać w książce. „Rurka. Wieś templariuszy” wydanej w 2018 roku. Publikację można nabyć zamawiając pod nr 604 273 616.