Wydobyli szczątki Junkersa, znaleźli niewybuchy – czyli „Denar Kalisz” z wizytą w Kołobrzegu

Kołobrzeska Fundacja „Skryptorium” na początek prac jesiennych związanych z akcją oczyszczania plaży zaprosiła Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar” z Kalisza. Celem oczywiście było oczyszczenie plaży z metalowych elementów. Tym razem plaża oddała niesamowite gratki: fragmenty Junkersów. Celowo używamy tu liczby mnogiej, gdyż jak się okazało: koło pochodziło z Ju-87, czyli popularnego „Sztukasa”, natomiast pozostałe części mogą pochodzić prawdopodobnie z Ju-88.

„Denarom” pomagał „Neptun – Pasja, Przygoda, Eksploracja„. Dwa pierwsze dni przyniosły niesamowite efekty. Wspólnymi siłami wydobyto:

Fragment goleni podwozia, być może z Ju-88, ale jak zaznacza Arkadiusz Siewierski, niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, większość goleni na tym odcinku wygląda podobnie.
 Klapka wyważająca (trymer) z ciężarkiem wyważającym 
Fragment poszycia
i najprawdopodobniej podwozie od Ju-87:
Zachowały się szpilki felgi, która się ulotniła, widoczny jest bęben hamulcowy oraz łożysko:

Pewność uzyskamy po szczegółowym oczyszczeniu.

Znaleziska zostały bezproblemowo przekazane do Muzeum Oręża Polskiego za pośrednictwem starosty kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego. Krótki film z tego przekazania umieszczony został na kanale YT Szlakiem.lat – patrona medialnego Fundacji.

Samolotowe znaleziska to jednak nie wszystko. Kolejny dzień przyniósł „wybuchowe” znaleziska.  Obecny podczas poszukiwań Saper Patrol Józef Melon musiał interweniować i wzywać policję. Jak informuje protokół z podjęcia przedmiotów W efekcie okazało się, że znaleziono łącznie 16 sztuk pocisków artyleryjskich typu A (do 75 mm), 7 sztuk materiałów „innych”, czyli np. łuski z ładunkiem miotającym oraz bez ładunku,  36 bomb lotniczych typ A do 5 kg (popularnie zwanych „myszkami”), 1 granat przeciwpiechotny oraz 9 zapalników.  Łącznie: 69 sztuk materiałów wybuchowych.

Pobyt „Denara” zakończył się w Pirackiej Przygodzie Tadeusza Waśko.

Szczególne podziękowania przesyłamy dla

Arkadiusza Siewierskiego „Woodhaven” za nieocenioną pomoc podczas identyfikacji, za podzielenie się swoją wiedzą i pozytywne podejście do naszych „wykopalisk”,

Tadeusza Waśko za niezapomnianą wizytę w Reducie Solnej i pirackim muzeum

-oraz wszystkim, którzy pomogli i współpracowali z nami przy okazji tej wizyty.

Szczególne podziękowania składamy na ręce prezydent miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej za wsparcie i pomoc w całości organizacji akcji oczyszczania plaży.

Wkrótce portal www.szlakiem.lat przygotuje film z całej wyprawy.

Dziękujemy i do następnego!