Akcja Fundacji: plaża, o jakiej nie wiemy

Fundacja „Skryptorium” podjęła się zadania, którego jeszcze nikt w powiecie kołobrzeskim nie dokonał. To szeroki projekt oczyszczania brzegów morskich, plaż, obszaru morskiego i zbiorników wodnych pod nadzorem archeologa – dr Przemysława Kołosowskiego. Od marca 2022 roku rzesza pasjonatów historii wędruje wyznaczonymi odcinkami plaż i konsekwentnie zbiera wszystko to, co morze wyrzuciło na brzeg. Łącznie wyniesiono z plaży już 440,60 kilogramów złomu, a to dopiero początek akcji.

Plaże, jakimi szczyci się powiat kołobrzeski, to skarb nie tylko dla mieszkańców. Jednak położenie miasta oraz jego historyczna przeszłość niejednokrotnie powodują, że ten największy skarb może nieść ze sobą zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Lokalne i nie tylko media donoszą niejednokrotnie o niewybuchach wyrzuconych na brzeg, o uszkodzeniach ciała o wystające pręty czy wyrzucony złom. 

Jeszcze przed wybuchem pandemii narodził się pomysł, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli pasję odkrywania historii z akcją oczyszczania plaż i brzegów morskich oraz zbiorników wodnych powiatu kołobrzeskiego. Uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń zajęło sporo czasu, ale się w końcu udało. 

Z przyjemnością informujemy Państwa, że już od marca br. po wybranych odcinkach plaż wędruje grupa osób, która za pomocą dostępnych urządzeń elektronicznych przeczesuje poszczególne obszary. Wydobywany jest wszelki złom, którego zawsze jest najwięcej, zwłaszcza po sztormach. Jeszcze przed sezonem letnim gruntownie zostaną sprawdzone w ten sposób plaże powiatu kołobrzeskiego oraz Ustronia Morskiego. W sezonie letnim damy wczasowiczom i kołobrzeżanom odpocząć – na plaże wrócimy po 15 września.

Na naszej stronie FB będziemy na bieżąco informować o postępie prac i naszych akcjach. 

Dziś serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nam sprzyjają i pomagają:

dr Przemysław Kołosowski

Robert Maziarz i Muzeum „Patria Colbergiensis”

Fantastycznej ekipie „Georadar24”: Krzysztof Jędrzejczak, Darek Piotrowski oraz Piotr Sklenarski 

Dariusz de Lorm i Stowarzyszenie „Templum”

Rafał Karbowniczek, Kinga Karbowniczek, Tomasz Koźlarek i Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historyczne „Warta” 

Monika Władzińska i Cezary Łosowski

i z całego serca zaprzyjaźnionym osobom ze Stowarzyszenia „Neptun”: Rafał Kraczkowski, Kasia Kraczkowska oraz Mariusz Zakonek

Za ostatnie wyjście na plażę szczególne podziękowania ślemy dla hotelu DIVA SPA w Kołobrzegu oraz dla Olafa Popkiewicza – archeologa, który doskonale określa stan znalezisk w swojej własnej chronologii czasowej, doskonale zrozumiałej dla każdego 😉 

Do zobaczenia wkrótce! 

Fot: Fundacja Skryptorium, FB Piotr Sklenarski , FB Rafał Kraczkowski  

 

Patronite